Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Přehled některých změn roku 2018

2018-01-02 / Aktuální téma

Výdajové paušály OSVČ

Podnikatelé, kteří používají výdajové paušály, si opět mohou odečítat z daní také slevy na děti a na manželku či manžela. V posledních letech jim tato možnost zůstala jen u přivýdělků (vedlejší činnosti).

Současně ale dochází ke snížení limitu pro využití výdajových paušálů. Zatímco dosud je šlo využít pro příjmy nepřesahující dva miliony korun ročně, nově to bude jen polovina. Například řemeslníci, kteří si dosud díky 80% paušálu mohli takto odečíst až 1,6 milionu korun, si nově odečtou maximálně 800 tisíc korun.

U příjmů za rok 2017 si podnikatelé mohou vybrat, zda využijí dosavadní systém (vyšší limit na paušály, ale beze slev), nebo nový (nižší limit, ale se slevami). Počínaje příjmy za rok 2018 bude platit jen nový systém.

Samotná výše výdajových paušálů se nemění - tedy 80, 60, 40 nebo 30 procent pro jednotlivé skupiny.

výdaje (procenta z příjmů)          dosavadní limit nový limit

80 %      1 600 000 Kč                      800 000 Kč

60 %      1 200 000 Kč                      600 000 Kč

40 %      800 000 Kč                          400 000 Kč

30 %      600 000 Kč                          300 000 Kč

Zálohy OSVČ

Kvůli růstu průměrné mzdy výrazněji stoupne také výše minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění OSVČ.

Minimální záloha na sociální pojištění se pro rok 2018 zvyšuje z 2061 korun na 2189 korun, u vedlejší činnosti z 825 na 876 korun. Minimální záloha na zdravotní pojištění se zvyšuje z 1906 na 2024 korun.

Služební cesty

Zaměstnanci na služební cestě dostanou opět o trochu vyšší stravné než dosud. Od ledna 2018 se totiž zvýší jeho nejnižší možné sazby.

Pro cesty trvající pět až dvanáct hodin vzroste minimální sazba stravného ze současných 72 na 78 korun, zákonné minimum pro cesty trvající 12 až 18 hodin se zvýší ze 109 na 119 korun, pro delší cesty pak ze 171 na 186 korun.

Vzrostou i cestovní náhrady pro zaměstnance, kteří na služební cestu jedou vlastním autem. Základní náhrada za používání silničních motorových vozidel se pro rok 2018 zvyšuje o desetník na čtyři koruny za kilometr, u jednostopých vozidel se ale nemění (1,10 Kč). Náhrada má kompenzovat "opotřebení" auta a jeho servis.

Kromě toho má zaměstnanec nárok na proplacení pohonných hmot, a to buď podle skutečně zaplacené ceny, případně podle paušálu stanoveného nařízením vlády. Tento paušál se také zvyšuje - pro benzin Natural 95 na 30,50 koruny, pro naftu na 29,80 koruny.

Drobné zaměstnání

Patnáctiprocentní srážkovou daň lze od roku 2018 nově použít i pro příjmy do 2500 korun z takzvané závislé činnosti (zaměstnání). Dosud ji lze využívat u příjmů podle dohod o provedení práce do 10 tisíc korun měsíčně.

Nově by tak mělo být jednodušší i danění těchto drobných příjmů přímo u zaměstnavatele, ať už by to bylo na základě dohody o pracovní činnosti, klasického pracovního poměru, nebo třeba odměny za výkon funkce. Lidé díky tomu ušetří čas i peníze.

"Dosud musel člověk, který alespoň v jednom měsíci obdržel současně vedle příjmů od svého hlavního zaměstnavatele i jiný typ zdanitelných příjmů ze závislé činnosti od jiného zaměstnavatele, podat daňové přiznání," říká Jitka Žaloudková z poradenské společnosti BDO Tax.

"Zároveň skončí povinnost odvádět z příjmů ze zaměstnání malého rozsahu pojistné na zdravotní pojištění. Dojde tak ke sjednocení povinností s osobami, které pracují například na základě dohody o provedení práce do 10 000 korun," dodává Žaloudková.

Práce postižených

Státní příspěvek zaměstnavatelům na mzdy handicapovaných pracovníků se zvyšuje na 12 000 z dosavadních 9500 korun.

Zároveň klesá limit pro poskytování takzvaného náhradního plnění na 28násobek z dřívějšího 36násobku (jde o systém, kdy mohou úřady a firmy místo zaměstnání povinného podílu postižených pracovníků odebrat zboží od podniků s více než polovinou postižených zaměstnanců).

Stavební zákon

Novela stavebního zákona má od roku 2018 ubrat papírování drobným stavebníkům. Například na stavbu rodinného domu bude místo stavebního povolení nově stačit jednodušší ohlášení stavby. To je dnes možno použít jen pro menší domky zabírající maximálně 150 metrů čtverečních.

Jednodušší pravidla začnou platit i pro zahradní stavby jako bazény nebo skleníky. Zcela pak odpadne povinnost hlásit stavebním úřadům stavbu plotu, pokud nebude hraničit s veřejným prostranstvím a nebude vyšší než dva metry.

U větších staveb pak novela zavádí takzvané koordinované řízení. To umožní sloučit dosud oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí. Stavby by se tak měly zrychlit, stejně jako případná odvolání proti rozhodnutím.

Osobní údaje

Od 25. května začíná platit nové nařízení EU o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation - GDPR). "Přináší například větší důraz na zabezpečení osobních údajů, právo na přenositelnost automaticky vedených údajů či právo být zapomenut (tedy nezobrazovat se ve výsledcích vyhledávání a podobně)," říká Ondřej Preuss, provozovatel webu Dostupný advokát.

"Zejména podnikatelé budou muset urychleně upravit své obchodní podmínky a další právní dokumenty, aby mohli řádně užívat osobní údaje ve svých databázích. Ty musí také lépe zabezpečit a vzít na vědomí i nové a vyšší sankce," dodává Preuss. Povinnost se týká všech firem, které zpracovávají osobní údaje - tedy kromě e-shopů či operátorů například i účetních a lékařů.

Zdroj: www.aktualne.cz

Filtrovat

od 14.07.2024
do 14.07.2024
Všechny rubriky
Filtrovat