Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Pravidla pro stavební povolení se změní

2017-04-06 / Aktuální téma

Novelu stavebního zákona, která má nastartovat růst českého stavebnictví a zjednodušit stavby i obyčejným lidem, schválili poslanci. Úprava zákona má v první řadě zrychlit povolování staveb. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) by se doba povolování mohla snížit na polovinu.

Developerům i lidem, kteří si chtějí postavit rodinný dům, má pomoci novela stavebního zákona, kterou schválili poslanci. Nová pravidla zjednoduší podmínky pro zahájení stavby a mají být prvním krokem na cestě k obratu v českém stavebnictví, které se navzdory rostoucí české ekonomice nachází v nejhorší kondici za posledních patnáct let.

Novela by měla ulehčit výstavbu i obyčejným lidem, kteří si staví rodinný dům, plot nebo třeba bazén. V případě stavby plotu do výšky dvou metrů nebudou lidé muset na úřad, ani získat povolení od sousedů. Když bude sousedovi plot vadit, bude to v budoucnu muset řešit u soudu. Výjimka bude v situaci, kdy bude plot sousedit s veřejným pozemkem (třeba s chodníkem), pak bude mít majitel stejné povinnosti jako doposud.

Podle Hospodářské komory současná novela není dostatečně ambiciózní a neřeší zdaleka všechny problémy, na které podnikatelé dnes a denně poukazují. "Stavební legislativu je třeba nastavit znovu, od začátku s tím, že budou redukovány úrovně nejen povolování, ale rovněž územního plánování. Zásadní redukcí musí projít celý systém dotčených orgánů státní správy, kde nelze rozumně chtít po stavebníkovi, aby si zajišťoval závazná stanoviska téměř od čtyř desítek různých orgánů státní správy, které mají dílčí kompetence k jejich vydávání," řekl viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl.

Více čtěte zde!

Filtrovat

od 15.04.2024
do 15.04.2024
Všechny rubriky
Filtrovat