Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Otcovská dovolená budí vášně

2017-06-12 / Aktuální téma

Hospodářská komora návrh odmítá a považuje ho za další zátěž tuzemských podnikatelů. Firmy, které oslovil portál BusinessInfo.cz, však považují změnu za užitečný krok.Placeného týdne volna by se na základě návrhu ministerstva práce a sociálních věcí, který už schválila Poslanecká sněmovna, měli dočkat otcové. 

 „Nově mají čerství tatínkové nárok na týden dovolené, kterou si mohou za podpory zákona vzít v průběhu šesti týdnů po narození dítěte. Odpovídá to na současný trend, kdy otcové si stále častěji berou týden až dva dovolené, aby podpořili manželku či partnerku a navázali vztah k dítěti. Ne vždy to bylo kvůli organizaci práce vítáno zaměstnavateli a nyní se z toho stal nárok,“ vysvětluje Jiří Halbrštát, manažer náboru společnosti ManpowerGroup. Při otcovské dovolené by tatínci měli pobírat 70 procent mzdy.

Finančně to zásadně nezatíží zaměstnavatele, protože náklady budou hrazeny z nemocenského pojištění. Zaměstnavatel jen bude muset řešit zastupitelnost v práci, což ale nebude organizačně náročné, protože se to bude týkat v průměru velmi malého počtu zaměstnanců v průběhu roku. Ve srovnání s chřipkovou epidemií, která přichází každý podzim, je to zanedbatelná komplikace pro zaměstnavatele, ale velký přínos pro rodinu,“ dodává Jiří Halbrštát.

Proti novince výrazně vystoupila Hospodářská komora. „Zavedení otcovské dovolené je podle podnikatelů opatření, jehož skutečný dopad na posílení role otce v rodině je diskutabilní. K návrhu zavést takzvanou otcovskou dovolenou Hospodářská komora opakovaně vyjádřila nesouhlas,“ konstatuje mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Více čtěte zde!

Filtrovat

od 15.04.2024
do 15.04.2024
Všechny rubriky
Filtrovat