Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Obnovení původních limitů pro výdajové paušály je na dobré cestě i díky aktivnímu přístupu Hospodářské komory

2018-02-20 / Aktuální téma

Hospodářská komora ČR je pro opětovné zvýšení výdajových paušálů, limit pro jejich uplatnění byl v závěru minulého volebního období snížen z 2 na 1 milion korun ročního příjmu. Tomuto spornému, zejména živnostníky kritizovanému kroku přitom nepředcházela řádná diskuze s odbornou veřejností ani podnikateli, kterých se toto opatření dotklo nejvíce. Komora již v loňském roce dopisem, který adresovala senátorským klubům, prosazovala zachování stávajícího limitu na hodnotě 2 milionů korun v rámci projednávání novely v senátu. Nyní s tímto plánem formou poslaneckého návrhu změny zákona o daních z příjmů přicházejí také občanští demokraté.

Podpora podnikání je naším největším zájmem a snížení limitu na polovinu zasáhlo zejména malé podnikatele a živnostníky, kteří jsou byrokracií a administrativou zatíženi nejvíce. I proto jsem již v minulosti na zákonodárce apeloval, aby se s limity pro výdajové paušály nehýbalo,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Právě pro drobné živnostníky jsou výdajové paušály nejjednodušším způsobem, jak daňové povinnosti plnit a nebýt zavaleni stohy papírů. Snížením limitu atraktivita výdajových paušálů pro mnoho drobných podnikatelů poklesla, a vloni schválená novela se tak stala jedním z řady kroků, které v minulém volebním období směřovaly k omezování drobného podnikání v ČR.

Byla to právě Hospodářská komora, která aktivně vyzývala své členy, aby se neváhali ve svých regionech obracet na příslušné senátory a jednali s nimi o podpoře pozměňovacího návrhu senátora Lumíra Aschenbrennera (ODS) v horní parlamentní komoře.

Loňská snaha se nakonec sice nepodařila, vrácení limitů na původní úroveň by však mohl zajistit aktuální poslanecký návrh ODS. Nicméně s ohledem na dosavadní reakce na izolované stranické poslanecké návrhy by Hospodářská komora uvítala, kdyby se podařilo tento racionální návrh prezentovat jako iniciativu napříč politickými kluby. Nejde jen o zvýšení pravděpodobnosti, že by takovou iniciativu tolerovala ve svém formálním stanovisku vláda.

Podle názoru Komory by měl pestřejší – co do složení předkladatelů – návrh nepochybně více šancí na schválení v parlamentu, a tím pádem i více šancí konkrétně zlepšit podmínky pro malé podnikání v České republice do doby, než se nalezne odborná a politická shoda na zakotvení alternativního konceptu paušalizace daňové povinnosti, např. v podobě jedné paušální daně, k níž otevřela HK ČR diskuzi před 2 lety.

„Osud návrhu teď v mnohém závisí na přístupu jak samotných občanských demokratů, tak vlády,“ shrnuje Vladimír Dlouhý.

Filtrovat

od 14.07.2024
do 14.07.2024
Všechny rubriky
Filtrovat