Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Na péči o nemocného příbuzného dostane zaměstnanec až tři měsíce placeného volna

2017-09-05 / Aktuální téma

Takzvané dlouhodobé ošetřovné budou moci lidé čerpat až 90 dní. Podmínkou je, že člověk, o něhož by se doma starali, strávil alespoň týden v nemocnici. Zaměstnanci, kteří se musí postarat o své blízké s vážnou nemocí či po těžkém úrazu, získají nárok na placené ošetřovatelské volno. Počítá s tím novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman.

O novou dávku bude možné žádat zhruba od poloviny příštího roku - přesněji od začátku devátého měsíce po vydání ve Sbírce zákonů.

Takzvané dlouhodobé ošetřovné půjde čerpat až 90 dní. Lidé dostanou z nemocenského pojištění 60 procent svého příjmu (se stropem u vyšších výdělků), tedy stejně jako při klasické pracovní neschopnosti nebo při krátkodobém ošetřovném (to může podle dosavadních pravidel trvat maximálně devět dnů, u samoživitelů až šestnáct).

Nárok by měli mít nejen příbuzní či manželé, ale také další osoby ve společné domácnosti. Může jít o děti, vnoučata, manžele a manželky, rodiče, prarodiče, sourozence, zetě, snachy, synovce a neteře, ale také druhy a družky nebo registrované partnery. Členové rodiny by se při čerpání dlouhodobého ošetřovného mohli střídat.

Během pobírání této dávky by si ale lidé nesměli vůbec přivydělávat. Pravidla tedy budou přísnější než při pracovní neschopnosti. Cílem je, aby ošetřující člověk měl prostor pro regeneraci.

Firmy: Hrozí zneužívání i komplikace s náhradou

"Zaměstnavatelé by se museli vyrovnat se situací, kdy nebude vůbec zřejmé, kdy a na jak dlouho se zaměstnanec vrátí zpět na pracoviště," říká mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro.

"Prakticky ze dne na den budou muset zajistit náhradu za pečujícího zaměstnance, a to i za situace, kdy je kritický nedostatek uchazečů o práci, přičemž doba, na kterou náhrada bude potřeba, nebude předem určena a může trvat až tři měsíce," upozorňuje viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková.

"V případě skutečně dlouhodobých zdravotně komplikovaných případů je pravděpodobné, že zaměstnanec bude dávku čerpat opakovaně, a to i v rámci jednoho roku. Navíc může pobírat od nemocných osob příspěvky na péči, což by v kombinaci s nárokem na ostatní dávky mohlo být velmi výhodnou alternativou k práci," dodává Diro.

Ministerstvo uznává, že zejména u malých a středních firem může zmíněná nejistota způsobit problémy. Věří ale, že dopad nebude výraznější než například chřipková epidemie. A připomíná, že už nyní si lidé, kteří pečují o své blízké, berou dovolenou nebo neplacené volno.

Zdroj: Aktuálně.cz

Filtrovat

od 15.04.2024
do 15.04.2024
Všechny rubriky
Filtrovat