Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Odbory věří, že prosadí skokový růst mezd, pomoci jim mají volby

2017-09-07 / Aktuální téma

Podle šéfa odborářů Josefa Středuly již česká ekonomika nemůže dál spočívat na polštáři levné práce a pět týdnů před volbami je čas pro to, aby si zaměstnanci řekli o razantní zvýšení mezd v příštím roce.

Z nadcházejících voleb mohou mít radost především státní zaměstnanci. Vláda v předvolební atmosféře jedná o navýšení platů učitelů o 15 procent, u ostatních státních zaměstnanců o 10 procent. Za zbývající zaměstnance soukromých firem se 14. září chtějí razantně postavit odbory na manifestačním mítinku.

"Už jsme netrpěliví," říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v předvolební debatě týdeníku Ekonom. Podle něj již česká ekonomika nemůže dál spočívat na polštáři levné práce a pět týdnů před volbami je čas pro to, aby si zaměstnanci řekli o razantní zvýšení mezd v příštím roce.

Na tento rok si odbory přály růst o něco málo přes 5 procent, což se jim splnilo. "Někde rostly mzdy o 11, 12, 13 a více procent a nezpůsobilo to žádnou disharmonii, nestoupla nezaměstnanost a ještě to podporuje ekonomiku," argumentuje Středula.

"Lidé tu objektivně čekají růst mezd, protože se nám daří," souhlasí prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý, ale dodává: "Růst mezd musí vycházet ze zaměstnavatelského sektoru a zde je předmět sporu."

Na otázku, zda si odboráři vydobudou razantní zvyšování mezd stávkami jako nedávno v bratislavském Volkswagenu, Středula říká, že jeho cíl rozhodně není stávkovat. Čekat lze ale ještě úspěšnější nátlak, než se povedlo Slovákům: "My jsme měli ještě úspěšnější stávku. V Mitasu jsme měli nárůst 24 procent, násobek toho, co bylo v bratislavském Volkswagenu."

Dlouhý oponuje, že především sama prosperující ekonomika tlačí na vyšší mzdy. "Jakkoliv rozumím, co je náplní práce odborů, jejich tlak se mi zdá zbytečný, trochu populistický, a pokud by se mu podlehlo, tak i nebezpečný," říká šéf hospodářské komory.

Celý článek včetně videozáznamu naleznete zde.

Filtrovat

od 15.04.2024
do 15.04.2024
Všechny rubriky
Filtrovat