Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Kdy podnikatel platí koncesionářské poplatky. A co hrozí, když neplatíte

2017-09-20 / Aktuální téma

Pravidla rozhlasových a televizních poplatků pro podnikatele jsou přísnější než pro domácnosti. Pro podnikatele, stejně jako pro domácnosti, činí televizní poplatek 135 korun měsíčně, rozhlasový poplatek 45 korun měsíčně. Na rozdíl od domácností je ale musívají platit z více přijímačů, takže konečná suma bývá mnohem vyšší. Právnické osoby (firmy) platí za každý rozhlasový a televizní přijímač, který vlastní. Podnikající fyzické osoby za každý přijímač, který používají ke svému podnikání nebo v souvislosti s ním.

Za televizní přijímač se považuje televizor nebo počítač s televizní kartou, USB TV tunerem nebo technologií IPTV. Za rozhlasový přijímač se považuje například rádio, radiobudík, autorádio, mini/mikro věž, počítač/notebook s FM/DVB-T tunerem, televize se set-top-boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/C nebo televize s příjmem programů kabelové TV, pokud umožňují příjem rozhlasového vysílání.

Největší nejasnosti bývají kolem počítačů. Zeptali jsme se pro jistotu přímo v Českém rozhlase. „Počítače se považují za přijímače v případě, že jejich součástí je tuner, tedy zařízení na zpracování signálu získaného z antény. Standardně počítače rozhlasovými tunery vybaveny nejsou, ale pokud jsou například vybaveny kartou pro příjem televizního digitálního vysílání (DVB-T tunerem), pak přijímačem jsou,“ říká mluvčí ČRo Jiří Hošna.

Výjimku mají podnikatelé, kteří v rámci svého podnikání vyrábějí, opravují nebo prodávají přijímače – z těchto přijímačů poplatek neplatí. Respektive: platí koncesionářské poplatky pouze z takového množství přijímačů, kolik mají provozoven.

Pokud jste živnostník, který si vydělává například tvorbou webových stránek, pracujete na počítači z domova a žádné další přijímače ve svém podnikání ani v souvislosti s ním nepoužíváte, opět záleží, jaký máte počítač. „Pokud podnikající fyzická osoba vlastní, drží nebo z jiného právního důvodu alespoň jeden měsíc užívá počítač, který není přijímačem, z takového počítače poplatek neplatí,“ říká mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna. Kdyby ale šlo o počítač, který se (na základě vybavení, které jmenujeme výš) považuje za přijímač, platit za něj musíte.

Zapomínat byste neměli ani na autorádia. Firmy musejí odvádět rozhlasový poplatek za všechna autorádia ve služebních vozech. Poplatek za autorádio musí zaměstnavatel platit dokonce i v případě, že předá zaměstnanci auto bez rádia, ale ten si ve firemním autě pouští vlastní přihrávač (déle než měsíc). Podnikající fyzické osoby platí za každé autorádio ve voze, který používají ke své podnikatelské činnosti.

V případě finančního leasingu hradí poplatek firma, která automobil po ukončení leasingu odkoupí, tedy nájemce. V případě operativního leasingu platí poplatek společnost, která automobil pronajala, tedy pronajímatel.

Co se týče mobilů, můžou být podnikatelé, stejně jako běžní smrtelníci a domácnosti, klidní. Rozhlasový ani televizní poplatek se z nich neplatí. Z obliga jsou tedy i služební mobily.

Pozitivní je, že pro podnikatele jsou koncesionářské poplatky nákladovou položkou, můžou je zahrnout do nákladů, které odečítají z daňového základu.

Každopádně nezapomínejte, že když platíte koncesionářské poplatky jako podnikatelé, nic to nemění na vaší povinnosti platit rozhlasový a televizní poplatek za svou domácnost.

Více informací naleznete zde.

Zdroj: https://www.penize.cz/

Filtrovat

od 27.07.2024
do 27.07.2024
Všechny rubriky
Filtrovat