Územní plán by měl být základním vodítkem pro strategický a smysluplný rozvoj českých měst a obcí. Pokud má ale tyto ambice naplňovat, je potřeba, aby pružně reflektoval aktuální společenské nároky a požadavky. Je to však možné s územním plánem, který je čtvrt století starý jako je ten pražský? A přinese Praze potřebnou změnu avizovaný Metropolitní plán, který by měl vstoupit v platnost v roce 2026? O tom ve středu na konferenci Pražské hospodářské komory v Obecním domě diskutovali řečníci z řad politické reprezentace i zástupců odpovědných institucí a firem, jichž se problematika v praxi přímo týká.
„Do metropolitního plánování vstupuje řada atributů, které společně tvoří pomyslnou společenskou smlouvu o podobě města. Mezi nimi například udržitelnost, historická ochrana nebo mobilita. Často se přitom nejedná o cíle, nýbrž vize, jejichž realizace v konkrétní situaci může být velmi různá. Pražské metropolitní plánování aktuálně usiluje o nalezení rovnováhy mezi udržitelným rozvojem, ochranou historického dědictví a potřebami moderního života. Odrážejí ale tyto vize skutečné každodenní potřeby Pražanů i místních podnikatelů,“ vznesl na úvod konference otázku předseda Pražské hospodářské komory Petr Michal.
Akci pod názvem „MODERNÍ METROPOLE: Konference o územním a metropolitním plánování“ Pražská hospodářská komora uspořádala ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou Olomouc. Na konferenci dorazili řečníci z řad politické reprezentace i zástupců odpovědných institucí a firem, jichž se problematika v praxi přímo týká. Diskuse se zaměřila na témata úzce související s problematikou územního plánování. Mezi nimi na parametry nového stavebního zákona, městské stavební předpisy nebo optimální soulad veřejného a obecního zájmu. „Je před námi ještě práce, která má charakter o povaze demokracie. S potřebnou změnou legislativy jsme se v tomto směru vychýlili na stranu silných aktérů – ministerstev, která jsou z určitého úhlu pohledu nejvyšší vrstvou samospráv,“ pronesl Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje a územního plánu, který dále přiblížil aktuální výzvy, s kterými se město potýká.
Kromě pražského pohledu na problematiku územního plánování proto konference nabídla také olomouckou perspektivu, kterou zastoupil primátor Miroslav Žbánek nebo olomoucký developer Richard Morávek z Redstone Real Estate. Ti vedle obecně platných principů připomněli také důležité rozdíly, kterými se liší situace v Olomouci a dalších krajských městech a v Praze. Olomoucký primátor také vyzdvihl trend zkvalitňování architektury a urbanistických řešení v českých městech: „Jen za těch 7 let, co sedím na radnici, je vidět značný posun v kultivaci záměrů developerů a investorů a v kvalitě projektů. Za posledních 20 až 30 let je pak rozdíl nesrovnatelný. A to i díky práci úředníků, kteří začali vyžadovat vyšší standard.“
Konference se rovněž zúčastnili zástupci ministerstev – za Ministerstvo pro místní rozvoj ředitel Odboru územního plánování Jaroslav Holler a za Ministerstvo průmyslu a obchodu vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha, kteří tématu dodali potřebný politický kontext. Dále pak ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč, radní hl. m. Prahy Zdeněk Kovářík a řada dalších.
Pražská hospodářská komora si klade za cíl podporovat malé a střední podnikatele, hájit jejich zájmy a zajistit jim veškeré formy pomoci. A to nejen na území hlavního města Prahy, ale i v celé ČR. Úzce spolupracuje s orgány státní správy a samosprávy, především s Magistrátem hlavního města Prahy, s Hospodářskou komorou ČR, okresními a krajskými hospodářskými komorami a partnerskými subjekty v zahraničí.
Celý záznam z debaty MODERNÍ METROPOLE: Konference o územním a metropolitním plánování si můžete poslechnout na YouTube Pražské hospodářské komory: https://www.youtube.com/live/EBWsnucqzJg