Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Vysokorychlostní tratě - téma číslo jedna. Mise do Velké Británie, pořádaná Hospodářskou komorou hl. města Prahy, představila komplexně projekt VRT

2024-03-18 / Aktuální téma

Hospodářská komora hl. města Prahy, ve spolupráci se Středoevropským institutem pro rozvoj dopravy a s odbornou podporou Správy železnic, s.o. uspořádala zahraniční misi do Velké Británie. Na třicet účastníků mělo možnost setkat se se svými britskými protějšky z řad zástupců stavebních firem, správy infrastruktury, odborných asociací či významného dopravce. Díky významné podpoře zastupitelských úřadů obou zemí, měli delegáti příležitost navštívit stavbu vysokorychlostního terminálu HS2 Old Oak Common v Londýně. Tim Smart, výkonný ředitel HS2 poskytl delegátům unikátní možnost diskutovat témata týkající se nejen technologií, ale také související legislativy, komunikace s veřejností, či udržitelnosti. 

V další části programu byli delegáti přivítáni paní Marií Chatardovou, velvyslankyní České republiky ve Velké Británii. V prostorách velvyslanectví proběhly prezentace britského ministerstva dopravy, Rady pro bezpečnost a normy v železniční dopravě, nezávislého orgánu pro bezpečnost, normy a výzkum železniční sítě ve Velké Británii. Dalšími z prezentujících byli: zástupce správce infrastruktury - Network Rail, zástupce společnost HS1 Ltd, mající koncesi na vlastnictví, provoz a údržbu vysokorychlostní železnice High Speed 1 (HS1), jediné vysokorychlostní železnice ve Spojeném království, a také stanic na trase: Pancras International, Stratford International, Ebbsfleet International a Ashford International a zástupce University of Birmingham. 

Následující den zahájila delegace networking snídaní s ředitelem Avanti West Coast Andym Mellorsem, během které byli českým zástupcům prezentovány služby poskytované ve vlacích Avanti. Členové delegace si služby mohli osobně vyzkoušet při přesunu vlakem z Londýna do Manchesteru, kde je v dopoledních hodinách přivítali zástupci Transport for Greater Manchester (TfGM). TfGM je orgán místní samosprávy, odpovědný za realizaci dopravní strategie a závazků města Greater Manchester. TfGM realizuje dopravní politiku stanovenou starostou města a kombinovaným orgánem Greater Manchester Combined Authority. Investuje finanční prostředky do zlepšování dopravních služeb a zařízení na podporu regionální ekonomiky. Mimo to, TfGM vlastní Metrolink (největší síť lehkých železnic ve Velké Británii), autobusová nádraží, zastávky a zastávkové přístřešky a dopravní uzly v Greater Manchesteru. 

Zahraniční misi provázela zásadní témata, jako jsou investice do udržitelné dopravy, technické specifikace pro interoperabilitu, technické normy, ERTMS/ETCS, vize nulové úmrtnosti, bezpečnost a kybernetická bezpečnost, význam integrace železnic, systémové myšlení v oblasti výzkumu železnic, nejnovější trendy, výzvy v oblasti železnic, nedávná zlepšení, plánované investice, decentralizace železnic, vysokorychlostní železnice - letiště, reakce a dopady na podniky, příležitosti pro umístění a hospodářský růst, a další. 

Možnost komunikovat tato témata se zahraničními partnery, kteří již mají s realizací zkušenosti, je jistě přínosným krokem směrem k realizaci dopravních priorit České republiky, mezi které výstavba vysokorychlostních tratí v regionu střední Evropy a zavádění čisté mobility, bezpochyby patří. 

Děkujeme oběma zastupitelským úřadům a všem, kteří se na přípravě programu zahraniční mise podíleli: Department for Transport, HS2 Ltd, HS1 Ltd, Avanti West Coast, Network Rail, Rail Safety and Standards Board (RSSB), University of Birmingham, Transport for Greater Manchester (TfGM). 

Děkujeme také delegátům, kteří se k zahraniční misi připojili: Správa železnic, Ministerstvo dopravy ČR, SFDI, Sagasta, SIZI, SUDOP Praha, Metrostav, Subterra, H-Comp Consulting, Institut Puls, EGIS RAIL. 

Fotogalerie

Filtrovat

od 26.05.2024
do 26.05.2024
Všechny rubriky
Filtrovat