Koupit nemovitost v metropoli je čím dál nedostupnější, tři čtvrtiny Pražanů proto neplánují v metropoli v dohledné době investovat do vlastního bydlení. Důvodem jsou hlavně vysoké ceny.
Ceny bydlení jsou jedním z hlavních témat posledních měsíců. Pomalá výstavba, nejistá ekonomická situace a další faktory vedly k tomu, že částky potřebné k pořízení vlastní nemovitosti rostou do rekordních výšin. Nejvýrazněji se to projevuje v Praze, kde je po novém bydlení trvale vysoká poptávka. Hospodářská komora hlavního města Prahy se proto rozhodla uspořádat odbornou diskuzi, na které o všech souvisejících tématech společně diskutovali zástupci města a soukromého sektoru.
„Situace není černobílá a nedá se říct, že v Praze jednoznačně převládá krize,“ komentoval předseda představenstva Hospodářské komory hl. m. Prahy Petr Michal průzkum, který pro pražskou hospodářskou komoru provedla agentura STEM/MARK mezi 505 respondenty. Podle tohoto je s bytovou situací v metropoli rozhodně spokojeno 9,1 procenta lidí, spíše spokojeno 31,8 procenta, spíše nespokojeno 28,7 procenta obyvatel a rozhodně nespokojeno 22,5 procenta (z nich nejvíce obyvatelé Prahy 3).
V dostupném bydlení mají být nájmy o 25 procent pod tržní cenou a být dosažitelné pro potřebné profese (například učitele, zdravotní sestry, ošetřovatelky, policisty). Takové projekty rozjíždí například Česká spořitelna (ČS), která po vzoru mateřské Erste Bank založila společnost ČS Dostupné bydlení a do dvou tří let by mohla nabídnout první byty. „Mělo by jít o přijatelné bydlení, které nemusí být výrazně horší než komerční. Města to ale nespasí,“ řekl Pavel Kelner, člen představenstva ČS Dostupné bydlení.
Podle Luďka Sekyry, majitele developerské firmy Sekyra Group, je třeba definovat, co je dostupné a co sociální bydlení. „Hledání systémového řešení je důležité a já jsem dosud žádné neviděl,“ podotkl Sekyra. „U nás si nejsme schopni sednout k jednomu stolu, abychom spolupracovali na velkém projektu a uvědomili si, že jde o společný zájem, aby Praha nějak vypadala.“
Na akci, kterou moderoval Michal Půr, vystoupili také 1. náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlaváček, zastupitelka hl. m. Prahy Alexandra Udženija, dále ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřej Boháč.