Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Projížďka budoucností

2021-11-23 / Projekty HKP

Energie a doprava jsou spojené nádoby, v dnešní době k tomu můžeme ještě přidat slůvko ekologická a hned se vkrádá myšlenka: čisté energie pro ekologickou dopravu. Rozvoji této myšlenky se věnovali účastníci včerejší akce „Projížďka (snad brzkou) budoucností“, kterou pořádala Energetická a Dopravní sekce při Hospodářské komoře hl. m. Prahy.

Jednalo se o praktickou projížďku v minielektrobusu Rampini E60 Electric v rámci, které byl tento minibus představen jednatelem společnosti ABOUT ME, s.r.o. panem Radkem Novotným, jako jedna z možných budoucích variant minibusu pro MHD, obzvlášť na vybraných tratích v bezprostředním centru města. Na téma elektřiny jako zdroje energie pro MHD zde proběhla širší diskuse, která osvětlila možnosti, ale také limity tohoto způsobu dopravy. „Pražská veřejná doprava je již z velké části elektrifikována, ovšem právě takovéto stroje nám umožňují elektřinu využít i tak kde to bylo do nedávna nemožné. Na meziměstské elektrobusy si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, ale v rámci krátkých vnitroměstských tras v centrech měst je již elektřina možnou alternativou,“ konstatoval předseda Energetické sekce pan Lukáč.

Elektrifikace veřejné dopravy je jeden ze střípků ekologických aktivit, ze kterých se skládá tak zvaný Pražský klimatický plán, který byl před nedávnou dobou schválen zástupci města, jeho schválení za předpokladu racionální implementace podporuje též Hospodářská komora hl. m. Prahy. „Je neoddiskutovatelným faktem, že v rámci dotačních programů EU i bankovního sektoru dochází k přesměrování toku dotačních, bankovních, investičních a provozních prostředků k projektům a podnikatelským záměrům, které se soustředí na snižování CO2. Proto jsme se aktivně podíleli na samotné přípravě plánu, který vnímáme jako nejrozsáhlejší ekologický a zároveň i investiční program v historii Prahy,“ říká Petr Michal, místopředseda Hospodářské komory hlavního města Prahy. Je faktem, že v určitých ohledech i elektrifikace ve veřejné dopravě má své limity, ale také možnosti. Další budoucí možnosti autobusové dopravy má ukázat výstava CZECHBUS, která se koná tento víkend v areálu PVA EXPO v Pražských Letňanech.

 

Fotogalerie

Filtrovat

od 26.05.2024
do 26.05.2024
Všechny rubriky
Filtrovat