Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Technologická učebna na kolech

2020-10-05 / Nezařazeno

Pojízdnou učebnu techniky, kterou v rámci projektu Tour for the Future, připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu  a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy,  představili ministři Karel Havlíček  a Robert Plaga. Cílem je zvýšit zájem žáků 8. a 9. tříd základních škol o nové technologie a studium technických oborů.

Speciálně upravený interiér nákladního automobilu, kde jsou instalovány notebooky, tablety a 3D tiskárny, umožní pořádat praktické workshopy, které může najednou absolvovat až 12 žáků. Speciální tým lektorů bude k dispozici i učitelům. Žáci se dozvědí pro jakou profesi mají nadání, důraz bude kladen na rozvoj manuální zručnosti a technickou a digitální gramotnost. „Tento projekt je velmi podobný tomu, který lídruje pražská hospodářská komora,  a jehož hlavním posláním je vybudovat učebny na výuku mechaniky a robotiky na pražských  odborných školách“, řekl Roman Pommer, viceprezident HK ČR a předseda představenstva Hospodářské komory hl.m.Prahy.  Nové pojetí výuky Člověk a technika zahrnuje nejen důraz na manuální zručnost, ale i tu dnes tolik  požadovanou nadstavbu technické a  digitální gramotnosti: „Žáci druhého stupně základních škol mají k dispozici dílny v klasickém pojetí, ale i špičkově vybavená centra interaktivní výuky, kde se učí aplikovat IT technologie  na řemeslo“, doplnil Roman Pommer.  Analogií k projektu Tour de Future, který má v harmonogramu od října do června příštího roku navštívit na cca 40 míst v celé republice je v pražském pojetí tzv. Polytechbus, který přiváží spolu s mistry fachmany řemeslo v podobě kladívka, pilky, hoblíku a ostatního nářadí k dětem na 1.stupni základních škol, a podle zájmu i do mateřských škol. 
Všechny tyto projekty mají za cíl přitáhnout pozornost nejen dětí, ale i jejich rodičů k tomu, kam se řemeslo spolu s moderními technologiemi dostalo, a co a kdo  na děti čeká, když si vyberou jako další vzdělávání některý z učebních oborů. 

Filtrovat

od 03.10.2023
do 03.10.2023
Všechny rubriky
Filtrovat

Časopis HKP