Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Pandemie koronaviru – zatěžkávací zkouška i pro pražské podnikatele

2020-03-26 / Aktuální téma

Ve čtvrtek 26. března se na půdě Hospodářské komory hl.m.Prahy (HKP), kterou zastupoval místopředseda představenstva, Petr Michal a ředitel Úřadu komory, Zdeněk Kovář, uskutečnilo jednání se zástupci Magistrátu hl. m. Prahy, konkrétně s Jiřím Pospíšilem, předsedou pražské TOP 09 a předsedou regionálního sdružení ODS, Tomášem Portlíkem na téma  pomoci pražským podnikatelům.

Vysoce aktuální téma, jak překlenout  stávající situaci, způsobenou epidemií Covid19, uvedl Jiří Pospíšil  prohlášením, že chce požádat pražskou hospodářskou komoru  o společný  postup v řešení.

Nulová turistika, a s tím související poklesy tržeb z důvodu zavřených provozů, nutnost placení nájmů, splátky úvěrů a další, zejména daňové a odvodové povinnosti doslova drtí pražský byznys. Vedení TOP 09 již schválilo a předložilo vedení Magistrátu, návrhy na odklad plateb nájemného pro ty, kteří aktivně podnikají na území Prahy. S tím souvisí, že nebudou požadovány po podnikatelích úroky z nezaplacených nájmů a neplacení nájemného nebude důvodem k výpovědi. Jak konstatoval J. Pospíšil, „tato pomoc by ale měla být pouze začátkem“. Vedení pražské TOP 09 má snahu  podpořit i ty pražské podnikatele, kteří nesídlí v městských objektech. Pražská komora tuto iniciativu jednoznačně podporuje. Z bleskového průzkumu mezi členy HKP také vyplývá, že je třeba řešit i absolutní nedostatek finančních prostředků např. drobných řemeslníků, kteří se výpadkem činností, už v této době, dostávají na hranu platební neschopnosti. Drobní podnikatelé doslova prosí Prahu, aby jim pomohla. Proto také HKP vítá návrh TOP 09 v podobě  jednorázové finanční pomoci.

Petr Michal deklaroval, že HKP jako celek oceňuje aktuální opatření vlády v oblasti daní, podpory zaměstnanosti, kurzarbeit, v sociální a zdravotní sféře a další, která jsou postupně schvalována a představována podnikatelské veřejnosti. Zároveň ale zdůraznil „že malí a drobní živnostníci potřebují nějakou kompenzaci teď hned, a proto vyjadřujeme plnou podporu a ochotu ke spolupráci na prosazení a zavedení zejména opatření rychlé finanční pomoci“.

Na závěr  bylo domluveno, že v tomto složení začnou pravidelná setkávání k aktuálnímu hodnocení situace.

IZe

Fotogalerie

Filtrovat

od 21.06.2024
do 21.06.2024
Všechny rubriky
Filtrovat