Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Zahraniční sekce HKP pokračuje v úspěšných setkáních u kulatého stolu tentokrát na téma Nizozemsko země podnikatelských příležitostí

2019-10-07 / Aktuální téma

Další z řady tematických kulatých stolů Zahraniční sekce se po roce opět konala na půdě Hospodářské komory hl. m. Prahy. Tématicky jsme se tentokrát přesunuli do jedné z technologicky nejvyspělejších a nejinovativnějších zemí, a to Nizozemska. Po Kanadě a Kazachstánu byl pro členy Hospodářské komory hl. m. Prahy připraven kulatý stůl na téma „Nizozemsko země podnikatelských příležitostí“.

Předseda Zahraniční sekce při HKP Ing. Martin Dvořák a místopředseda představenstva HKP František Blažek u kulatého stolu přivítali zástupce Česko – Nizozemské obchodní komory (CDCC) z Amsterdamu paní Kateřinu van Aarle předsedkyni představenstva CDCC a paní Kateřinu Velíškovou výkonnou ředitelku CDCC.

Paní předsedkyně i paní ředitelka si spolu s dalšími přednášejícími připravili pro členy HKP velice zajímavé informace týkající se podnikání v Nizozemí. Nizozemí jako 6. největší ekonomika v Evropě je zároveň druhá na světě v rozvoji inovací. Jedná se o velmi vyspělou zemi, kde hlavní prim hrají tato odvětví: farmaceutický průmysl, zemědělství, informační technologie, chemický průmysl, high tech systémy, energetika a letecký průmysl. V těchto oborech se vyplatí v Nizozemsku podnikat i obchodovat, a to zejména díky rozsáhlé podpoře Nizozemské vlády. Existuje několik programů pro zahraniční investice v zemi. Zahraniční firmy, které se v NL zaregistrují, mohou požádat o různé pobídkové programy, mohou žádat o příspěvky na rozvoj podnikání a investic a zapojit se do regionálních programů na podporu podnikání.

Mezi základní pilíře proč investovat v Nizozemí patří:

  • Skvělá lokalita (umístění v rámci Evropy, námořní doprava)
  • Prvotřídní infrastruktura (jedna z nejhustších dálničních sítí v Evropě)
  • Domluvíte se anglicky (95% populace hovoří plynně anglicky)
  • Vynikající klima pro podnikání (jednoduchá pravidla pro podnikatele)
  • Podpora zahraničních subjektů (příspěvky na rozvoj podnikání a investic)

Podnikání v Nizozemí patří mezi nejjednodušší v Evropě, založit společnost je možné během jednoho dne. K začátku podnikání není potřeba živnostenský list (vyjma potravinářského a finančního sektoru) a na otevření BV (s.r.o.) nebo NV (a.s.) neexistují žádné minimální kapitálové požadavky.

Paní ředitelka Velíšková zmínila, že všechny firmy z ČR, které budou mít zájem o podnikání v Nizozemsku nebo případně budou chtít obchodovat s Nizozemskými partnery se mohou obrátit přímo na Česko – Nizozemskou obchodní komoru v Amsterdamu a požádat o jejich pomoc.

Dále se účastníci dozvěděli  prostřednictvím  Rubena van Aarle partnera ve společnosti Taxpirience, jaké jsou výhody a nevýhody daňového systému v Nizozemí. Na co si dát pozor a jakým způsobem si jako zahraniční firma nechávat zpracovávat daně. Poslední v řadě se jako přednášející představila Nizozemská právnička Brigitte Vanatova z právnické firmy Veem Legal, která nastínila úskalí, která čekají na české podnikatele při spolupráci s obchodními partnery z Nizozemí, na co si dávat nejčastěji pozor při podnikání v této zemi. Tato část byla pro účastníky velmi poutavá a rozproudila zajímavou debatu.

Na závěr setkání měli čeští podnikatelé možnost pohovořit neformálně se svými protějšky z Nizozemska a navázat tak kontakty pro možnou spolupráci. Vzhledem k pozitivnímu ohlasu účastníků má Zahraniční sekce v plánu pokračovat s organizací těchto akcí. Pokud máte zájem o některou z destinací, která zatím nebyla ke kulatému stolu pozvána, informujte nás na mailové adrese: fikart@hkp.cz.

Těšíme se s vámi u příštího kulatého stolu na viděnou.

Filtrovat

od 05.12.2022
do 05.12.2022
Všechny rubriky
Filtrovat

Časopis HKP