Zprávy a novinky
Zpět na novinky

EET se rozšíří na další obory, změna na podruhé prošla sněmovnou

2019-09-13 / Aktuality z oblasti podnikání

Elektronická evidence tržeb (EET) se rozšíří na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Některé služby a zboží, například vodné a stočné nebo audioknihy, se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Rozhodla tak sněmovna, když i přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto a stvrdila vládní novelu, která tyto změny přináší. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Novela umožní mimo jiné malým podnikatelům s hotovostními tržbami do 600 000 korun evidovat tržby v off-line režimu pomocí papírových účtenek. Vláda původně navrhovala limit 200 000 korun, poslanci ho ale zvýšili.

Do elektronické evidence tržeb se v prosinci 2016 jako první zapojily hotely, penziony a restaurace. O tři měsíce později dopadla povinnost také na obchody. Především majitelé menších hospod tehdy varovali, že kvůli zvýšeným nákladům spojeným s EET budou muset s podnikáním skončit.

Černý scénář se ale nenaplnil. Podle letošní analýzy poradenské společnosti Bisnode je v Česku aktuálně přes 21 tisíc restaurací, tedy téměř o čtyři tisíce více než před třemi lety. Ve srovnání s rokem 2010 se počet restaurací dokonce zdvojnásobil. "Předpoklad, že by restaurace musely zavřít kvůli nákladům spojeným s nákupem elektronické pokladny, byl špatný," tvrdí viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer. "Hospody zdražily a náklady tak promítly zákazníkům do cen," říká.

Zástupci podnikatelů většinou EET podporují. "Je to jedna z možných cest, která může narovnat tržní prostředí, a to zejména v oblasti podnikání, kde nebývají některé zákonné povinnosti bohužel zcela dodržovány," říká místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Zdeněk Tomíček.

Viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer, který zároveň stojí v čele Cechu obkladačů, nečeká dramatické dopady ani od třetí a čtvrté vlny EET. "EET musí být pro všechny. Stejně jako se nepotvrdil předpoklad, že se budou zavírat hospody, tak si nemyslím, že to povede k úbytku řemeslníků," tvrdí Pommer.

Podle loňských dat ministerstva financí došlo v oblasti stravovacích služeb po zavedení EET k nárůstu počtu plátců DPH o 16 procent. Ostatní obory zaznamenaly čtyřprocentní nárůst. Ve chvíli, kdy se spustí všechny čtyři fáze EET, očekává ministerstvo zvýšení příjmů rozpočtu o 18 miliard korun ročně.

Zdroj: Aktuálně.cz

Filtrovat

od 11.09.2024
do 11.09.2024
Všechny rubriky
Filtrovat