Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Když už vláda prosadila zrušení karenční doby, měla tento krok spojit s plnohodnotným fungováním e-neschopenky

2018-11-07 / Aktuality z oblasti podnikání

Plnohodnotně fungující systém elektronických neschopenek nebude v provozu dříve než v roce 2020. O návrhu konkrétního harmonogramu jejího zavádění do praxe bude během zítřejší schůze jednat vláda. Podle Hospodářské komory je nesoulad termínů, ke kterým bude zrušena karenční doba a zavedena e-neschopenka, dokladem nekoncepčního postupu vlády, zejména pak ministerstva práce a sociálních věcí.

„Když vláda prosadila zrušení karenční doby, proti kterému jsme od počátku otevřeně vystupovali, měla tento krok podnikatelům kompenzovat mimo jiné funkčním elektronickým nástrojem k online sledování nemocnosti zaměstnanců. Nyní budeme svědky vakua, kdy bude zrušena karence, ale e-neschopenka nebude plně funkční. A to považuji za chybu,“ sdělil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora již dříve uvedla, že zrušení karenční doby by měl předcházet odzkoušený funkční provoz e-neschopenky. Bez tohoto kontrolního nástroje je totiž zrušení karenční lhůty mimo veškerou racionalitu.

Karenční doba, kterou v minulém týdnu zrušili poslanci, v posledních letech dostatečně prokázala, že je funkčním systémem. Hospodářská komora dlouhodobě odmítala zneužití zrušení karenční doby jako politického nástroje, který povede jak k nárůstu fiktivní nemocnosti, tak k navýšení mzdových nákladů českých zaměstnavatelů. Podle výpočtu Komory jen v souvislosti s najímáním dodatečných zaměstnanců vyplatí tuzemští zaměstnavatelé na hrubých mzdách přes 5 miliard korun. A to navíc bez započítání příslušných pojistných odvodů nebo administrativních nákladů.

Filtrovat

od 15.04.2024
do 15.04.2024
Všechny rubriky
Filtrovat