Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Nezaměstnanost dále klesá, firmy se musí připravit na růst mezd

2018-07-11 / Aktuality z oblasti podnikání

Pracovní trh se dále napíná. Nezaměstnanost v červnu klesla na 2,9 procenta z květnových tří procent. Práci na úřadech tak hledá necelých 224 tisíc lidí. Počet volných míst se za měsíc zvýšil o více než osmnáct tisíc na 301 516. Oproti loňskému červnu hledají firmy téměř o 120 tisíc lidí více. 

Zaměstnanci se tak podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka dostávají do silné vyjednávají pozice, kdy mohou žádat o navýšení svých mezd a firmy to budou nuceny pro udržení výroby akceptovat.

Už v prvním čtvrtletí vzrostly mzdy meziročně o 8,6 procenta a tento trend bude podle analytika Raiffeisenbank pokračovat a sílit. "Vzhledem k vývoji na trhu práce se tyto tlaky ještě zintenzivní. Potvrzuje to i dubnový průzkum ČSÚ, podle nějž přes 35 procent firem uvedlo nedostatek zaměstnanců jako hlavní bariéru k další expanzi," uvedl Milan Frydrych z Raiffeisenbank.

Na jedno volné místo nyní připadá jen 0,7 uchazeče o zaměstnání, což je nové historické minimum. Na pracovním trhu tak dále pokračuje výjimečný stav, kdy je méně nezaměstnaných než volných pracovních pozic. Tento stav není dlouhodobě udržitelný.

Více naleznete zde.

Filtrovat

od 15.04.2024
do 15.04.2024
Všechny rubriky
Filtrovat