Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Praha připravila novelu živnostenského zákona. Řeší problémy s nekvalitními průvodci

2018-05-30 / Aktuality z oblasti podnikání

Rada hlavního města udělala další krok k vyřešení problémů s průvodci po Praze. Ti totiž často provádějí turisty po historickém centru bez základních znalostí města. Radní dnes projednali návrh novely zákona, který si klade za cíl průvodcovství zpřísnit na vázanou živnost. Její získání by podléhalo splnění podmínky odborného vzdělání, případně složení rekvalifikační zkoušky.

V současnosti může být průvodcem každý, kdo má živnost, což by se mělo změnit. „Změna se týká průvodcovské činnosti v cestovním ruchu, protože tato oblast není dostatečně ošetřena. Chceme tím vyřešit situaci, kdy jsou často nabízeny průvodcovské služby i lidmi, kteří nemají znalost Prahy a pražských reálií, a tudíž jsou ty služby velmi nekvalitní,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

V praxi to znamená, že každý, kdo by ve městě chtěl vykonávat průvodcovskou činnost, by musel mít vzdělání v oblasti cestovního ruchu, historie – například dějin architektury či umění - nebo potřebnou rekvalifikaci. Předpokladem k získání rekvalifikace by pak byla zkouška mimo jiné z historie, umělecké historie, instruktáže k pražským památkovým objektům a nejzajímavějším turistickým trasám.

Návrh novely zákona musí nejdříve schválit pražské zastupitelstvo, následně pak projít poslaneckou sněmovnou a senátem. „Nechceme tu suplovat roli ministerstev, ale je pravda, že toto je problém, který se týká především Prahy, a musíme jej vyřešit v nejbližší možné době,“ dodala primátorka Krnáčová.

/zpráva z 21. jednání Rady hl. m. Prahy 29. května 2018/

Filtrovat

od 21.06.2024
do 21.06.2024
Všechny rubriky
Filtrovat