Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Praha plánuje novelu stavebních předpisů. Měla by platit už od letošního října

2018-04-13 / Aktuality z oblasti podnikání

Hlavní město připravuje novelu stavebních předpisů. Měl by být např. odstraněn požadavek na oslunění bytů, který nahradí požadavek denního osvětlení.  Novela má být platná už od října letošního roku. Stávající pražské stavební předpisy platí od roku 2016 a jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. V pondělí o tom média informoval šéf Institutu plánování a rozvoje ( IPR) Ondřej Boháč.

Podle Boháče je požadavek na oslunění bytů absurdní. Znamená, že od 1. března musí dopadat sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy po dobu 90 minut. "Stavebníci jsou nuceni projektovat budovy prapodivných tvarů a orientace, aby normu splnili. Vznikají pak zvláštní domy na podivných půdorysech, které dohromady nemohou tvořit smysluplný kus města," uvedl Boháč.

Oslunění by tak měl v budoucnu vystřídat již platný předpis na denní osvětlení. V praxi by to znamenalo, že by pobytové místnosti musely mít okna a součet ploch všech oken by podle návrhu nesměl být menší než jedna desetina podlahové plochy v místnosti. „Byty budou i nadále světlé a zdravé pro život. Norma proslunění to ale nepřináší, akorát způsobuje, že se v podstatě nedá stavět hezké město," doplnil Boháč.

Pražské stavební předpisy umožňují výstavbu tzv. udržitelného města se stromy v ulicích a novostavbami respektujícími charakter okolí. Každá rekonstruovaná ulice širší 12 metrů má mít stromořadí a neměly by vznikat zbytečné podchody a nadchody. Předpisy stanovují i výškovou regulaci novostaveb.

Zdroj: https://prazsky.denik.cz

Filtrovat

od 05.12.2022
do 05.12.2022
Všechny rubriky
Filtrovat

Časopis HKP