Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Výdajové paušály pro OSVČ se znovu nezvýší, vláda odmítla návrh

2018-02-27 / Aktuální téma

Předkladatelé z řad poslanců ODS si od novely slibují snížení byrokracie podnikatelů související s evidováním výdajů. Vláda hnutí ANO dnes vyslovila nesouhlas s návrhem ODS, který by zvýšil hranici pro možnost využít výdajové paušály o milion korun na dva miliony korun. Byla to přitom právě vláda vedená ODS, kdo omezování výdajových paušálů od roku 2013 odstartovala.

Předkladatelé z řad současných poslanců ODS si od novely slibují snížení byrokracie podnikatelů související s evidováním výdajů. Kabinet by ale měl upozornit na to, že právě milion korun příjmů je hranicí pro to, že se podnikatel stane poplatníkem daně z přidané hodnoty.

Podle stanoviska současných vládních legislativců by podnikatelům administrativy neubylo. Navíc by tratily státní, krajské i obecní rozpočty. Návrh nyní projedná Poslanecká sněmovna.

"Využití paušálních výdajů u takového poplatníka by se pak stávalo pouze nástrojem daňové optimalizace daně z příjmů, a nikoliv nástrojem ke snížení poplatníkovy administrativy," uvedla současná vláda ANO.

Občanští demokraté naopak poukazují na to, že při uplatnění paušálu podnikatel vždy nějakou daň odvede. "Paušály nenutí podnikatele do daňových optimalizací a k umělému zvyšování nákladů," napsali v důvodové zprávě.

Více čtěte zde.

Filtrovat

od 26.05.2024
do 26.05.2024
Všechny rubriky
Filtrovat