Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Jednání o konkrétní pomoci pražským podnikatelům

2020-03-31 / Aktuální téma

Aktuální peníze pro živnostníky, řešení svízelné situace v nájemních vztazích, nemožnost práce pro řemeslnou a jinou podnikatelskou sféru, stop veřejných zakázek a potřeba ustavit na úrovni hlavního města skupinu, která bude usilovat o hospodářské řešení dopadů epidemie Covid19 – to vše jsou hlavní témata pokračujících jednání s vybranými politickými představiteli Magistrátu hl. m. Prahy.

Hospodářská komora hl. m. Prahy (HKP) oslovila politické strany Magistrátu s prosbou rychlé pomoci drobným živnostníkům a řemeslníkům v nastalé složité situaci, způsobené současnou epidemií. Minulý týden se aktivně přihlásili zástupci TOP 09 a ODS se kterými HKP nastavila pravidelné týdenní brífingy. Na dnešním jednání vznikla iniciativa vytvořit k řešení dopadů epidemie Pražský hospodářský krizový štáb. Měli by v něm být zástupci politického spektra MHMP, dále Pražská hospodářská komora, zástupci České bankovní asociace, ekonomové…a další. 

Na následné tiskové konferenci Petr Michal, místopředseda představenstva HKP deklaroval, „že považujeme  za správné, aby byla v rámci podpory živnostenského podnikání realizována agenda, týkající se odpuštění nájmů, dále řešena nemožnost plnění závazků z veřejných zakázek a naopak urychlení režimu vypisování nových zakázek a dotačních titulů jako podporu investic v drobných stavebních, malířských, elektro a dalších pracích“. Co v tuto chvíli řemeslníci potřebují akutně je rychlá finanční pomoc v řádech desítek tisíc korun. Program COVID2, který vyhlásila vláda ČR se netýká Prahy, proto pražská Komora podporuje iniciativu TOP 09 a ODS připravit rychle pro pražské podnikatele finanční program na bázi komerčních bank. Jiří Pospíšil z TOP 09 konstatoval, „že epidemie bude mít kritický dopad i na terciární sektor“, proto již bylo rozhodnuto o odložení plateb nájmů v městských objektech a podle délky nouzového opatření se povedou diskuse i o jejich případném  odpouštění. Současně informoval o zahájených jednáních s bankovními institucemi. Podpořil také návrh Komory, „poskytnout rychlé peníze řemeslníkům“. Tomáš Portlík z pražské ODS řekl, „že Město teď musí táhnout za jeden provaz“ a doplnil, že je třeba nejen teď hned podpořit drobný podnikatelský sektor, ale programovat i budoucnost, kdy epidemie skončí. Radní Hana  Kordová Marvanová doufá, že krizový štáb by mohl vzniknout už příští pondělí. Doplnila i současné praktické výstupy Magistrátu v podobě zrušení valorizace nájmů v městských objektech a výzvy městským firmám, aby podpořily drobné podnikatele zadáním vhodných prací i po dobu epidemie.

Petr Michal závěrem řekl, že tyto dosavadní aktivity spolupráce pražské Komory a Magistrátu, ukazují vzorový způsob spolupráce veřejného a soukromého sektoru.

IZe

Filtrovat

od 15.04.2024
do 15.04.2024
Všechny rubriky
Filtrovat